نواندیشان

آموزش و پرورش - اجتماعی - سیاسی

ما را چه به المپیک
ساعت ٤:۱٥ ‎ب.ظ روز ٢٤ امرداد ۱۳۸٧ 

1- یک روز بعد از مراسم افتتاحیه که هما حسینی پرچمدارکاروان ورزشی ایران بود . آیت الله علم الهدی رژه ورزشکاران ایرانی با پرچمداری هما را رژه ضد ارزشها لقب داد.

2- بی برنامه گی مسوولین کمیته المپیک و سران ورزشی حاضر در پکن در زمینه ی ساماندهی تماشاگران ایرانی هم برگ دیگری از رخداد چین است.

3- شکست های پی در پی ورزشکاران ایرانی از کشتی گیران گرفته تا جودوکاران و ... را هم اگر به این اتفاق ها اضافه کنیم واقعا باید بگوییم : ما را چه به المپیک !

به نظر می رسد عملکرد دولت در زمینه ورزشی هم دست کمی ازاقتصاد و فرهنگ و سیاست خارجی ندارد.


کلمات کلیدی:
 
زندگی آقا معلم در فرم های دولت
ساعت ٦:٤٥ ‎ب.ظ روز ٥ امرداد ۱۳۸٧ 

چندی است توزیع فرم هایی با عنوان طرح جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوار آغاز شده آقای شیرزاد عبداللهی در روزنامه اعتماد از زاویه ای جالب به این فرم ها پرداخته :

دفاتر پست فرم نمونه یی به افراد می دهند که یک خانواده فرضی آن را پر کرده است. نام سرپرست این خانوار آقای محمدی، اهل ابهر زنجان و شغل او آموزگار است. محمدی 53 سال دارد و همسرش خانه دار است. درآمد این آموزگار ماهیانه 256 هزار تومان و درآمد متفرقه همسرش ماهانه 125 هزار تومان است. حسین آقا پسر بزرگ آقای محمدی 27 ساله و شغلش جوشکار محصولات فلزی است و ماهیانه 320 هزار تومان درآمد دارد. دختر 24ساله آقا معلم، دانشجو است و دختر دیگرش 5ساله است و هنوز به مدرسه نمی رود. یک خانم 77ساله هم که احتمالاً مادر آقای محمدی است، با آنها زندگی می کند. آقای محمدی با سابقه کار بالاتر از 25 سال فاقد منزل مسکونی است و ماهانه 150 هزار تومان بابت اجاره یک آپارتمان 90 متری می پردازد. زندگی فلاکت بار یک آموزگار را تابلو کرده اند و در معرض دید 18 میلیون خانوار ایرانی قرار داده اند. فرم نمونه، موضوع شوخی خانواده های ایرانی شده است. آموزگاری که در 53سالگی در یک شهر کوچک مستاجر است.

در سن 46سالگی هوس بچه دار شدن کرده، پسر بزرگ آقا معلم کارگر ساده است، بی انصاف ها، حتی به او این ارفاق را نکرده اند که فرزندش را در فرم مهندس بنویسند. حقوق این آموزگار با بیش از 25 سال خدمت در شهر ابهر 256 هزار تومان است و جالب اینکه از حقوق یک جوشکار پایین تر است. جار زدن فقر و بدبختی معلمان و تبدیل کردن زندگی یک معلم فرضی به سوژه شوخی و خنده مردم لابد گامی است در جهت تکریم مقام شامخ معلم. مهم نیست که این آموزگار فرضی یا واقعی است. همه خانواده هایی که در این طرح مشارکت دارند یک بار زندگی آقا معلم نمونه را مرور می کنند.


کلمات کلیدی: