نواندیشان

آموزش و پرورش - اجتماعی - سیاسی

نوشته ای از یک دوست برای یک دوست
ساعت ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱٢ خرداد ۱۳۸٧ 

مطلب زیر از تراوشات قلم دوست خوبم آقای محمد علی مومنی ( لینک وبلاگش را در بخش لینکها می توانید ببینید) است که در ارتباط با پست قبلی است:

"از انتصاب آقای کارخانه من هم خوشحالم.به قول مهدی ارگی ، شمس الله کارخانه یکی از فرهنگیان اصولگرا که نه، یک مذهبی میانه رو و منطقی و اهل فرهنگ است. یعنی قائل به برخورد نرم.

از این نظر انتصاب او قابل توجه است.شاید نیازی نباشد به تقسیم بندی های سیاسی قائل باشیم اگر مدیری اهل تعقل و تدبر باشد.وگرنه نیاز جامعه این است که به صورت چرخشی نمایندگان سلایق مختلف در جایگاه های مختلف مدیریت جامعه حضور یابند و نیازهای طیفی را برآورده سازند. در این چرخش بخش های مختلف جامعه احساس موثر بودن می کند و از سویی دیگر با ایجاد حس رقابت میان جریان های فکری ، نتایج مفیدتری در مدیریت جامعه مشاهده می کنیم. این آماده سازی فکری در همان دوره ای اتفاق می افتد که یک جریان از جایگاه مدیریت به دور است. آنها خود را برای بهتر اداره کردن آماده می کند و جریان حاکم برای استفاده مفید و بهینه از فرصتی که در اختیار دارد می کوشد.

اینها بدیهیاتی است که من نمی دانم چرا توضیح واضحات دادم. هر چند معتقدم آنقدر بعضی از بدیهیات برای جامعه امروز غریب است که نیاز داریم یکبار دیگر مفاهیم بدیهی را مرور کنیم.

منطق و میانه روی داروی کمیابی است که در هر طیف یافت شود، باید از آن استقبال کرد.شاید با جمع کردن عقلای طیف های مختلف کمی به استاندارهای وجود اعتدال در یک جامعه سالم نزدیک شویم.

سال اول راهنمایی در مدرسه شهید انصاری پیشوا ، آقای کارخانه مربی پرورشی من بود. هنوز دفتر پرورشی کلاس او را دارم. حتما چیزی در این دفتر است که مانده است.از همان سال و اردوی اصفهان، من و آقای کارخانه موضوع مشترکی به نام شکلات داریم. آقای کارخانه در صحنه ای که من پنهانی مشغول شکلات خوردن بودم ، به کشف این پنهان کاری نائل آمد. با این جریان شکلات می خواهم آرزو کنم آقای کارخانه همچنان ذهنیت شکلاتی داشته باشد:

1- در رصد و نظار ت بر امور اداره آموزش و پرورش پیشوا همچون رصد شکلات خوردن دانش آموز 12 ساله موفق باشد.

2- همچنان پای در زمین باشد و سر در میان ابرها. زمینی باشد و بلند نظر و بلند اندیشه و همچنان شکلات موضوع ساده رفاقت ما با هم باشد. دیده اید که هر کس مسئول می شود چقدر با روز قبلش متفاوت می شود؟هر چند اگر مسئول اداره ای در شهر کوچکی مثل پیشوا باشد."

 

 

 

 


کلمات کلیدی: