همه زنان کابینه

سالها پیش سید محمد خاتمی آرزو داشت "درجامعه ما برای زنان مثل مردان امکان بروز و رشد شخصیت وحضور در عرصه های سرنوشت ساز اجتماعی و سیاسی فراهم شود."١

اونخستین کسی بود که یک زن درکابینه اش حضور داشت . که البته به خاطر فضای سنتی حاکم بر جامعه با واکنش های متفاوتی روبرو شد . جایگزین اصولگرا و سنتی او _ احمدی نژاد_  نیز در همین پست خانمی را منوب کرد و این آغازراهی بود برای حضورزنان در پست های کلیدی. پس از کش و قوس های بعد از انتخابات دهم ریاست جمهوری این بار نیز احمدی نژاد اصولگرا از خاتمی اصلاح طلب پیشی گرفت و برای اولین بار درتاریخ جمهوری اسلامی سه زن را به عنوان وزیر به مجلس معرفی کرد. او این اقدام خود رابا توجه به حضور زنان در بین یاران امام زمان توجیه کرد که البته با واکنش متفاوت هم طیفانش روبرو شد به طوری که ائمه جمعه بسیاری  نسبت به این اقدام اعتراض کردند و حتی فاطمه رجبی - مدافع سرسخت احمدی نژاد - انتخاب وزرای زن را توطئه هاشمی رفسنجانی دانست !

انتخاب و معرفی وزیر زن از سوی احمدی نژاد ، فی نفسه و فارغ از انگیزه های آن ، اقدامی در خور تحسین است . اما نکته ای که نباید نسبت به آن بی توجه بود این است که اگر وزرای پیشنهادی دارای توانایی و قابلیت لازم برای وزارت نباشند - که حداقل در مورد وزرای پیشنهادی رفاه و آموزش و پرورش اینگونه به نظر می رسد - و عملکرد ضعیفی داشته باشند می تواند نظر جامعه را برای در اختیار قرار دادن پست های کلیدی به زنان تغییر دهد . و بهانه ای بدهد به دست سنت گرایانی که زن را فقط برای پستوی خانه می خواهند و خواهان آماده باش جنسی او هستند.

/ 0 نظر / 17 بازدید